“Koçhisar en büyük medeniyet projesidir”

çrtAlaca Belediye Başkanı Muhammet Eyvaz, Çorum Radyo Televizyonu (ÇRT) de yayınlanan ve Ayhan Aykanat’ın sunduğu “Yerel Gündem” programına konuk oldu. Programda açıklamalarda bulanan Başkan Eyvaz, işsizlik ile ilgili yöneltilen soruya “Koçhisar en büyük medeniyet projesidir. Çorum’un en büyük tarım arazisine sahibiz ve Koçhisar Barajı ile birlikte tarım arazilerimiz sulanabilir hale gelecek. Ciddi oranda tarım işçisi ihtiyacımız var. Ancak vatandaşlarımızın büyük kısmı bu işi tercih etmiyor” diyerek yanıt verdi.

Nüfus ve göç problemine ilişkin sorulan soruya samimi cevaplar veren Belediye Başkanı Eyvaz, “Alaca’da göç problemi yaşıyoruz bu doğru. Ancak son zamanlarda bu azaldı. Köylerde göç kaybı yaşıyoruz ancak merkez de azaldı. Merkezde göç probleminin önlenmesinin en önemli bir sebebi de son dönemlerde yapılan yatırımlardan kaynaklanıyor. Alaca’da kalan insanlar işsizlik sebebiyle göç ediyor. Göç problemini önlemek adına bizim yaptığımız projeler var. Bunlardan en önemlisi Koçhisar Barajı. Alaca’nın en büyük medeniyet projesi Koçhisar Barajı vardır. Koçhisar barajı bitti. Hüseyinova çok kıymetli bir ovadır. Şu haliyle Alaca’da en büyük sulanabilir araziye sahibiz. Koçhisar barajından sonra sulanabilir arazilerin hepsini sulamış olacağız” dedi.

“ALACA’DA SOSYAL DEĞİŞİM YAŞANSIN İSTİYORUZ”

Alaca’da yaşayan nüfusun görünen nüfustan fazla olduğunu söyleyen Eyvaz, Alaca’ya sosyal değişim yaşatarak hem nüfus kaybını, hem de ilçe ekonomisini canlandırmak istediklerini vurguladı. İlçe içinde merkeze gidiş geliş oranının yüksek olduğunu hatırlatan Eyvaz, “Çorum’a gidiş geliş yapan çok. Öğretmenlerimizin büyük bir kısmı ve esnafımızın bir kısmı gidiş geliş yapıyor. Öğretmenler burada yeteri kadar sosyal alanlar olmadığını belirtiyorlar. Bu sebepten dolayı gidiş geliş yapıyor. Sosyal faaliyetleri arttırmak adına Alaca’da yeni parklar yapıyoruz, yeni restoranlar açılmasına önayak oluyoruz. Sportif alanlar inşa ederek katkı sağlıyoruz. Yüksekokulun açılmasına ön ayak olduk. Alaca’da sosyal değişim yaşanmasını istiyoruz. Tedbirlerini almak için elimizden geleni yapıyoruz. Aile yaşam merkezi kurmak istiyoruz. Kursların olduğu, sinemanın olduğu, aerobik salonların yer aldığı. Yüksekokul yeni yerine taşındığında o binayı bu şekilde değerlendirmek istiyoruz. Sosyal faaliyetlerin artması için elimizden geleni yapıyoruz.

Bu sosyal faaliyetler içerisinde gençlere yönelik olarak Alaca’ya güzel bir stadyum kazandırdık. FİFA standartlarında. Orada yaz okulları açıyoruz. Bunun haricinde turnuvalar düzenliyoruz. Karşılaştırma yapmadık ancak en çok turnuva yapan ilçeyiz. Gençlere, öğrencilere, 30-40 yaş üzeri turnuvalar yapıyoruz. Güreş, muay thai, tekvando gibi kurslarımız var. Bu şekilde gençlerimize ulaşmaya çalışıyoruz.

Futbol haricindeki kurslarımıza bayanlarımızda katılıyor. Aile yaşam merkezini daha çok onlara yönelik yapacağız. Bayanlardan bir yönetim oluşturup orada faaliyet yapmalarına zemin oluşturacağız. Geçen dönem ihmal ettiğimiz o işi bu yıl yapacağız inşallah. Yüksekokulun kapasitesini doldurmak istiyoruz. Şuanda açık bulunan 3 bölümümüz var. Bu yıl 4’e çıkıyor. Ancak 12 bölümümüz YÖK’ten onaylanmış durumda. Hoca alımı gerçekleştirdikçe öğrenci sayısı azalacak. 12 bölüm demek bugün bir fakültedeki öğrenci sayısından fazla demektir. Bazı fakültelerin sayısından fazla öğrenci sayısına ulaşacağız. Alaca’da bini aşkın öğrenci okuyor olacak. Buda Alaca ekonomisi, sosyal ve kültürel değişimi için ciddi bir katkı, değişim demektir” ifadelerini kullandı.

“ALT YAPI ÇALIŞMALARINA BAŞLAYACAĞIZ”

Belediye Başkanı Muhammet Eyvaz, alt yapı çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda da bulundu. Geçen dönemde alt yapı çalışmalarına tam olarak başlamadıklarını aktaran Eyvaz, yaptıkları çalışmalarda zorunlu olan yerlerde düzeltmeler yaptıklarını kaydetti.

Kanalizasyon alanında geçen dönem ciddi yenileme yaptıklarını vurgulayan Eyvaz, “Bizde Alaca’da bundan sonra ciddi bir altyapı işine gireceğiz. Suyla ilgili ilave hatlar yaptık. Su şebekesiyle ilgili bir çalışma yapmadık. Arıtma tesisiyle ilgili bir girişimimiz vardı. O zaman alay edilmişti, milleti kandırdığımız söylenmişti. Ancak bugün itibariyle arıtma tesisimiz bitme noktasında. Şebekeyle ilgili iller bankasından projemiz onaylandı. Ancak biz çalışmaya girmedik. Alt yapı çalışmalarında daha az rahatsızlık vermek adına doğalgaz çalışmalarını bekliyoruz. Enerji nakil hatlarıyla ilgili kazı yapacağız. Elektrik hatlarını yer altından çekeceğiz. Yeni yol yapım işine girmemiştik çok problemli yerlerde çalışmalar yapmıştık. Ancak daha önceden asfalt attığımız yerlerin kaldırımlarını yapmadık, kaldırımlarını yaptığımız yerlerin de yollarını yapmadık. Çok fazla yaptığımız yatırımlara zarar vermeden altyapı çalışmasını sürdüreceğiz. Şehir merkezindeki kaldırımları da yenilemedik aslında. Tamiratlar yapmışızdır ancak yenileme yapmadık. Yenilemeyi doğal taşlarla yapmak istiyoruz. Doğalgaz çalışmaları başladıktan sonra altyapı işlerimizi de yapacağız” diye konuştu.

“2015 İTİBARİYLE DOĞALGAZ İLETİM HATTI İHALESİ YAPILACAK”

“Ne anlatırsam anlatayım herkesin aklında doğalgaz var” diyen Başkan Eyvaz, doğalgaz ile ilgili 2015 yılı içerisinde iletim hattı ihalesi yapılarak çalışmalara başlanacağını söyledi. Daha önce doğalgaz proje ihalesinin yapıldığını anlatan Eyvaz, “Kasım ayı itibariyle doğalgaz bakanlığa sunuluyor. Sayın Milletvekillerimiz Salim Uslu bey ve Cahit Bağcı beyin verdiği bilgilere göre 2015 itibariyle de doğalgaz iletim hattı ihalesi yapılacak ve kazmaya başlayacağız inşallah. Doğalgaz ile ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Türkiye genelinde ilçelere yüklediği sorumluluğu ilk yerine getiren ilçe biziz. Elektrik abone sayısının yüzde 60’ını vatandaşlarımızın desteğiyle topladık. Kalan kısmını belediyeden kredi olarak kullanarak yükümlülüklerimizi yerine getirip dosyamızı bakanlığa sunduk. Hakkımız olduğunu düşünüyoruz artık. Sayın bakanımızın ve milletvekillerimizin de böyle düşündüğünü biliyoruz. Proje teslim edildiği için en hızlı takip edilmesi gereken günlerdeyiz. Biz bunun peşini bırakmıyoruz. Vekillerimizle birlikte takip ediyoruz. Vatandaşlarımız bu konuda müsterih olsun” şeklinde konuştu.

“ARITMA TESİSİ ALACA’NIN STANDARDINI YÜKSELTECEK”

Başkan Eyvaz, yapımında son aşamaya gelinen arıtma tesisiyle ve ilçede yaşanan su sıkıntısıyla ilgili açıklamalarında şunları söyledi: “Alaca’da su sıkıntısı 15 yıldır vardır. Bu 15 yıllık sorunu çözüme kavuşturmak için elini taşın altına koyan, bunun için proje üretenler bizleriz. Alaca’da su sıkıntısı olduğunu seçimlerden önce dile getirdik. O zamanlar ‘arıtma tesisi yapacağız’ dediğimizde bize inanmadı birçoğu. Alaca’nın suyunun kaliteli olduğunu söylemedik onun için arıtma tesisi yapmaya karar verdik ve 12 milyon TL’lik yatırım yapıldı. Bu soruna el atan, bu sorunu çözmeye cesaret gösteren biziz. Suyun bulanık akmasıyla ilgili yayımlanan bazı görüntüler var. Burada provokasyon olduğunu düşünüyorum. Su kesilen bölgelerde ilk su verildiğinde bulanık akıntı söz konusu olur. Kesintimiz, arızamız ne kadar az olursa suyun kalitesi o kadar düzgün olur. Ancak suyun kalitesi zaten yeteri oranda değil. Suyumuzun sertlik oranı yüksektir. Ancak mikrobik olarak bir sıkıntı yok. İlçe sağlık müdürlüğü tarafından kontrol edilmektedir. Bir sıkıntı olduğunda hemen tedbirler alınmaktadır zaten. Ancak arıtma tesisinden çıkan su kalitesiyle şuanki aynı değildir tabiî ki. Alaca’da arıtma tesisi yapılıyor olması büyük bir iştir. Alacanın standardını yükseltecek bir hizmettir bu. Ancak arıtma tesisi tamamlandığında kaliteli bir içmesuyuna sahip olacağız. Yılbaşından itibaren inşallah bir aksilik olmazsa Alaca’nın su sorunu gibi bir sıkıntısı olmayacak. Daha sonrada şebeke hatlarını değiştireceğiz. Bugünlerde arıtma tesisine bağlantılar yapılıyor. İnşallah yılsonu itibariyle kaliteli su üretimine başlayacağız. Aynı zamanda şebekemizde eski tabiî ki. Şehir merkezindeki borularımız asbest. Arıtma tesisini yaptığımızda asbest borularının yüzde 70’ini devre dışı bırakmış olacağız.”

“HER MAHALLEYE BİR PARK YAPTIK”

İlçenin çehresini değiştirmek adına her mahalleye bir park projesi başlattıklarını belirten Başkan Eyvaz, “Günhan parkı, Ahmet çağlar parkı, 75. Yıl parkını yenilerek yaptık, Cengizhan-Ayhan parkı, Özhan parkı, Farabi parkı yaptık. Maraşlıya bir park yapıyoruz 75 dönümlük. Çevre Bakanlığı hibesi de kullanıyoruz burada. En son yaptığımız parklar bir öncekinden güzel oluyor. İlçe halkımıza hayırlı olsun.

Pazar yerinin üzerini kapattık. Burayı sadece Pazar yeri olarak değil sosyal faaliyetlerin yapılabileceği alan olarakta kullanılabilir” diye konuştu.

“SOSYAL BELEDİYECİLİĞİN GEREĞİ OLARAK HAYVAN BARINAĞI YAPTIK”

Sokak köpekleriyle ilgili yaşanan olaylara ilişkinde gelen soruyu cevaplayan Belediye Başkanı Muhammet Eyvaz, bu hadiseden dolayı ilçenin itibar kaybına uğradığına dikkat çekti. Alaca’da göreve geldiklerinin ilk senesinde başıboş gezen sokak hayvanları için barınak yaptıklarını anlatan Eyvaz, “Çorum’da barınak var. Burada yapılan barınak, oradakini de aratmaz. O zamanlar başka bir ilçede yoktu. Biz bununla öğünüyorduk. Seçimlerde şöyle bir şeyle karşılaştık. Seçimlerde bir şayia çıktı. ‘Alaca sularına lağam suyu karışmış, barajlardan direk su veriyorlarmış’ gibi sözler ortaya çıktı. Hayvan barınağımızla ilgili de orada bir işçi çalıştırıyorduk. Kendi isteğiyle oraya geçti. Nihayetinde biz sokak köpeklerini topluyoruz. Toplarken belki ölenler oluyor veya barınakta ölenler oluyor. Bunları da zaman zaman belirlenen yerlere gömüyoruz. Uygulama bu. Fotoğrafta gördüğüm kadarıyla tam bizim hayvan barınağımızın yanında bir çöp konteynırı konulmuş. İçine hayvanlar konularak fotoğraflanmış. Bende bunu seçimlerde gördüm. Muhtemelen daha önce yapılmış ve seçimlerde sosyal medyaya dağıtılmış. Buna bende çok üzüldüm. Biz hayvan barınağı yapmış bir ilçeyiz. Sosyal belediyecilik manasında düşündüğümüz bir iş. Hayvan barınağımızda hiçbir köpek ölmeyecek diye taahhüdde bulunamayız. Vatandaşlarımızdan bazıları kışın hayvanlarını bize bırakıyor, yazın geri alıyor. İlçe olarak seçim hırsı yüzünden ilçemiz ciddi bir itibar kaybına uğradı. Buna üzüldüm. Teftiş sebebiyle burada olan eksiklikleri de gördük. Paletimiz yokmuş bunu temin ettik ve bekçi temin ettik” şeklinde konuştu.

“ALACA, DOĞUYA DOĞRU GELİŞİYOR”

Alaca’da çevre yolu projesinin çok önce yapılan bir proje olduğunu kaydeden Başkan Eyvaz, “Büyüklerimiz Alaca’nın gelişmesi için daha önceden oluşturmuş. Ancak AK Parti gelene kadar bu projelere hiç kimse el atmamış. Bizim ilçemizde doğu tarafına doğru doğal bir gelişmesi var. Ama biz batı tarafına TOKİ yaptık, Yozgat yolu tarafına İmam Hatip Lisesi düşünüyoruz” diye konuştu.

Başkan Eyvaz, canlı yayında gelen soruları da cevaplandırdı. Başkan Eyvaz konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Buradaki yapılan inşaatlarda Alacalılar çalışmıyor deniyor. Yapılan işler ihaleyle oluyor. Şirket yetkilisi fiyatlara bakıyor ona göre işçi çalıştırıyor. Bazı işlerde Alacalılar çalışıyor ancak bazıları da dışarıdan geldi diye biliyorum. Bazı işlerde demek ki bizim fiyatlarımız müteahhitlere fazla geliyor ki dışarıdan işçi çağırıyorlar.

TOKİ’nin ikinci etabıyla ilgili talep alma dönemi bitti. Arsa teslimi yapılıyor. Önümüzdeki sezon itibariyle oranın inşaatının başlayacağını düşünüyoruz.

HASTANE KAVŞAĞI

Hastane kavşağıyla ilgili birçok girişimde bulunduk. Bölge müdürüyle anlaştık ancak onun tayini çıktı. Çözümün peşindeyiz. Alt geçitten başka çözüm yok belediye olarak biz bunu öneriyoruz. Çözümü için çalışmalarımızı vekillerimiz ile birlikte sürdürüyoruz.

İlçemizin dışında ahırlar var. Bunlarla ilgili belediyemize şikayetler geliyor. İlçe hıfzıssıhha kuralları var. Bu kurallara uyanlara biz bir şey söyleyemiyoruz. Temizliği konusunda çalışmalarımızı yapıyoruz. Şikayetler bize de geliyor kaymakamlığa da geliyor. Bununla ilgili çözüm yolu arayacağız. Yazın özellikle sinekle mücadelede de bize sıkıntı veriyor.

PARK SORUNU VE KALDIRIM İŞGALİ

Alacada yollarımız geniş. Böldüğümüz zaman daralıyor. Bölünmesine esnaf karşı çıkıyor. Trafik yine onun için rahat işliyor. Alaca’da 4 yol var. Buralarda park yapılıyor. Yıllardır oluşmuş bir alışkanlıkta var. Herkes işyerinin önüne veya alışveriş yaptığı yere park etmek istiyor. Tedbir olarak merkezdeki yerleri süreli hale getirdik. Yozgat yolunda bir otopark alanı oluşturduk. Yine de bu işi çözemedik. Anayolların içlerine otoparklar bulmamız gerekiyor. Çözüm arıyoruz.

Kaldırım işgaliyle ilgili ciddi sıkıntılarımız var. Emniyet ve belediye olarak ciddi uygulamalar yaptık. Kaldırım işgallerine uymayanlara cezalar yazıyoruz. Sivil toplum kuruluşları ve odalardan destek bekliyoruz bu konuda. 80 cm hakkı var esnafların ancak bu oranı da geçiyorlar. İkazlarımıza rağmen kaldırım işgal edenlere ceza uyguluyoruz.

Alaca halkımıza çok teşekkür ediyorum. Yerel seçimlerde hizmetle AK Parti’yi buluşturdular. Önümüzdeki 5 yılda AK Parti olarak ve belediye olarak onları mahcup etmeyeceğiz. Projelerimizin arkasındayız. Herkes bunun için elinden geleni yapıyor. Ak Parti belediyesi ile Alaca’yı buluşturdukları için tüm ilçe halkımıza teşekkür ediyorum.”

Comments are closed.