Arıtma tesisinde sona gelindi

arıtma tesisi (3)Alaca’nın 100 yıllık içmesuyu sıkıntısını ortadan kaldıracak olan İçmesuyu Arıtma Tesisi’nin yapım çalışmalarında sona gelindi.

Koçhisar Barajı’nın ve arıtma tesisine su götürecek boru hattının tamamlanmasının ardından son aşama olan içmesuyu arıtma tesisinin de çalışmaları hızlı bir şekilde ilerliyor. İlçeye yapılan önemli yatırımlardan birtanesi olan arıtma tesisinin kaba inşaatı tamamlanırken, ince işçiliğin dışında pek fazla çalışma kalmadı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Birikim Aspet Yapı adına şantiye şefi İbrahim Keser, tesisin kaba inşaatının bitirdiklerini belirterek, mermerlerin döşenmesi, montalama, tesis içi yollar ve kapı pencerelerin yapılması gibi işlemlerin kaldığını vurguladı. Tesisin vanalarının geldiğini, demontajlarla birlikte sahaya indirildiğini aktaran Keser, bir hafta içinde montajlama çalışmalarının yapılacağını anlattı.

İŞ TAKVİMİNDEN ERKEN TESLİM EDİLECEK

Şantiye şefi İbrahim Keser, arıtsa tesisinin iş takviminde bitiş süresinin 2015 yılının 3’üncü ayı olduğunu ifade ederken, “Ancak biz bu süreyi daha da aşağıya çekerek 25.12.2014 tarihinde bitirip belediyemize teslim etmek istiyoruz. Çalışma hızımızda bu tarihte teslim edeceğimizi gösteriyor. İnşallah büyük bir aksilik olmaması durumunda inşaatımızı erken teslim etmiş olacağız” dedi.

İÇMESUYU SIKINTISI ORTADAN KALKIYOR

Arıtsa tesisinin tamamlanmasıyla birlikte Alaca, Koçhisar Barajı’ndan içmesuyu almaya başlayacak. Son zamanlarda yağışların azlığından dolayı yaşanan su sıkıntılarını da ortadan kaldıracak olan tesis, ilçenin 100 yıllık su ihtiyacını karşılamış olacak.

Belediye Başkanı Muhammet Eyvaz ise, Alaca Belediyesi olarak yapılan her hizmette insan odaklı çalıştıklarının altını çizerek şunları söyledi: “İlçemizi daha ileriye nasıl götürebiliriz bunu düşündük. Görev yaptığımız süre içerisinde dev projeleri hem hükümetimizle birlikte hem de belediye imkanlarıyla ilçemize kazandırdık, kazandırmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

İçme suyu arıtma tesisinin Alaca için önemli bir proje olduğunu hatırlatan Başkan Eyvaz, 2013 yılı içerisinde yapımına başlanan içme suyu arıtma tesisinin yıl sonuna kadar tamamlanmış olacağını kaydetti.

Eyvaz, son olarak; “İlçe halkımız tesisimiz tamamlandıktan sonra musluklarından arıtılmış tertemiz su kullanacak. Bu bizim için önemli bir gelişme. Birçok projeyi tamamladığımız gibi bu projeyi de inşallah alnımızın akıyla tamamlayacağız” ifadelerini kullandı.

Comments are closed.