ALACA ARITMA TESİSİNE KAVUŞUYOR

su arıtma  resim 1 - heyet-belediye-başkanı-ziyaret
Alaca’nın önemli yatırımlarından birisi olan içme suyu arıtma tesisinin yapımı başlıyor. Tesisin yapılacağı alanın yer teslimi yapıldı. Alaca’nın 100 yıllık içme suyu ihtiyacını karşılayacak “Koçhisar Barajı İçme Suyu Projesi” kapsamında Alaca’da yapılacak olan içme suyu arıtma tesisinin yer teslimi gerçekleştirildi.

Teslim işlemi için Alaca’ya gelen DSİ heyeti Belediye Başkanı Muhammet Eyvaz ve AK Parti İlçe Başkanı Ümit Tokgöz ile bir araya geldi. Belediye Başkanlığı makamında gerçekleştirilen görüşmeye DSİ 54. Şube Müdürü İlker Arslan, İşletme ve Bakım Baş Müdürü Adil Gökmen, İçme Suları Şube Müdürü Hasan Yılmaz yüklenici firma yetkilisi İsmet Keleş Belediye Fen İşleri Müdürü Uğur Tuncel katıldı. Burada arıtma tesisinin yapımı ile ilgili bilgiler veren DSİ 54.Şube Müdürü İlker Arslan, Alaca içme suyu arıtma tesisinin yer tesliminin yüklenici firmaya yapılacağı söyledi.

“ALACA ARTIK ARITILMIŞ SU KULLANACAK”

Sözlerine Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ve dönemin Milletvekili Agah Kafkas’a Koçhisar Barajı tamamlanması adına yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür ederek başlayan Belediye Başkanı Muhammet Eyvaz, arıtma tesisi çalışmalarının başladığını, projenin planlanan tarihte tamamlanması ile Alaca’nın uzun bir süre için içme suyu konusunda problem yaşamayacağını kaydetti. Başkan Eyvaz, arıtma tesisiyle birlikte vatandaşların daha temiz ve arıtılmış suyu musluklarından kullanmaya başlayacaklarını ifade etti.

“2014 YILINDA TAMAMLANACAK”

Koçhisar Barajı’nın tamamlanmasının ardından, ilçemiz açısından hayati önem taşıyan içme suyu isale hattı ve arıtma tesisi için Belediye olarak kolları sıvadıklarını belirten Belediye Başkanı Eyvaz, Alaca İçme Suyu Projesi’nin 2014 yılında tamamlanacak olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Başkan Eyvaz, Arıtma tesisinin tamamlanmasıyla Alaca’nın 100 yıllık su ihtiyacını karşılanmış olacağını sözlerine ekledi.

Arıtma tesisinin yer teslimi gerçekleşti

Alaca Belediyesi’nde yapılan görüşmenin ardından DSİ heyeti ve yüklenici firma yetkilisi artıma tesisinin yapılacağı alanda incelemelerde bulundular.

İncelemelerde hazır bulunan Belediye Fen İşleri Müdürü Uğur Tuncel arıtma tesisinin yapılacağı alanla ilgili olarak heyette bulunanlara bilgi verdi. 11 Eylül 2013 tarihi itibariyle yüklenici firmaya yer tesliminin yapıldığını kaydeden DSİ 54. Bölge Müdürü İlker Arslan, iş bitirme süresinin teslim tarihinden itibaren 540 gün olduğunu söyledi.

Tesisin yapılacağı alanı plan üzerinde inceleyen heyet, daha sonra kamulaştırılan alanın yer teslimini yüklenici firma Birikim Grup ve Asmet Yapı’ya devretti.

6 MİLYON 790 BİN TL’LİK DEV PROJE

Bölgenin en önemli yatırımlarından olan Koçhisar Barajı’nın tamamlanması ile birlikte binlerce dönüm arazinin sulama ihtiyacı karşılanırken, Alaca’nın 100 yıllık içme suyu sorunu da ortadan kaldırılmış olacak. Alaca için önemli bir yatırım olan içme suyu isale hattı çalışmaları kapsamında Alaca’ya bağlı Fakılar Köyü ile Belediye su depoları arasının su boruları döşenerek tamamlandı. İçme suyu ihtiyacının karşılanması amacıyla 14,66 hm3/yıl su 7 bin 120 metrelik isale hattı ile Alaca branşmanına, tahsisi edilen suyun branşmandan alınarak bin 920 metrelik isale ile de Alaca arıtmasına iletilmesi ve terfi merkezinden 940 metrelik bir hat ile depoya ulaştırılması eylül ayı sonu itibariyle tamamlanacak. 10 Bin m3/gün kapasiteli Koçhisar Barajı Alaca İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin 6 Milyon 790 bin TL’ye malolacağı bildirildi.

 

 

su arıtma resim 3 heyet-arazi-incelemesi-2 su arıtma resim 2heyet-arazi-incelemesi

 

 

 

.

 

 

 

Comments are closed.